Sunday, November 10, 2024

Mikroszezonok.

Egy évben van 525.600 perc, 8760 óra, 365 nap, 52 hét, 12 hónap, négy évszak. Nemrég olvastam életemben először egy másik fajta, a japán kultúrából származó elképzelésről, amely az évet 72 mikroszezonra osztja. Az apró, körülbelül öt napig tartó szezonok s a hozzájuk kapcsolt egyszerű, lírai nevek a lehető legárnyaltabban írják le a japán éghajlatot. Például a november 7 és 21 közötti időszak neve az, hogy a tél kezdete, s ez három mikroszezont ölel át: a kaméliák virágzását, a talajfagyok kezdetét, a nárciszok virágzását. 

Olyan szép, kedves gondolat.

Arra indít, hogy én is megpróbáljam személyesen rám méretezett mikoszezonokban szemlélni és megélni a napjaimat. Az ősz határozottan másképp néz ki, mint akár csak egy héttel ezelőtt. Ugyanazt a tájat nézve ugyanazon az ablakon át, ugyanazon az erdei ösvényen járva nap mint nap, észreveszem a legapróbb változásokat is. Az elmúlt héten háromszor is elautóztam a hozzánk legközelebb elterülő kis, Duna-parti városba, s ma másnak láttam, mint például csütörtökön vagy szombaton. 

Most van a ködborította utakon való autózások mikroszezonja. 
Ideje elővenni a szekrény mélyéről a szép, régi kasmírkabátot. 
Reggelenként rendszeresen dér borítja a háztetőket, 
s tegnap behoztam a kertből az utolsó, halványrózsaszín rózsákat. 

Nem csak a táj változik. Én is változom. Apró, szinte észrevehetetlen, de mégis valóságos mikrolépésekben leszek azzá, akivé lennem itt és most lehetséges.

9 comments:

Katalin said...

A posztjaid döntő többsége egyszerűen élni tanít: kíváncsiságot ébreszt, új ismereteket ad, és közben meleg barátságos otthonos, kedves hely. (bocsánat, nem akartam kategorizálni, mégúgyse, hogy summáznám, csak az első gondolatomat írtam le, : minden posztodat szívrepesve várom, és annyira üdítő és reményt adó, amikről írsz...)♥

Katalin said...

perszehogy rákerestem most is, nagyon érdekel: https://doufukuai.blogspot.com/2016/03/72-japan-evszak.html

Katalin said...

biztosan van a régi magyar földművesek heti elnevezései - a tennivalók alapján...ilyet sajnos nem találtam, csak a hónapokról (azt is szeretem):Régi magyar elnevezések
Január - FERGETEG hava
Február - JÉGBONTÓ hava
Március - KIKELET hava
Április - SZELEK hava
Május - ÍGÉRET hava
Június - NAPISTEN hava
Július - ÁLDÁS hava
Augusztus - ÚJKENYÉR hava
Szeptember - FÖLDANYA hava
Október - MAGVETŐ hava
November - ENYÉSZET hava
December - ÁLOM hava

Éva said...

Nagyon tetszenek ezek a lírai, japán nevek. És az az első kép különösen szép. Szeretem a ködöt.

Aritha V. said...

It's a beautiful thing, to divide the seasons like that. Maybe we used to have something similar in the Netherlands too.

f.klarcsi said...

Nagyon tetszik! Nálam most a forró tea mikroszezonja van. Bár ez nemcsak 5 napos szezon, de most annyira hirtelen lett hideg, hogy egyébre sem vágyom, mint forró illatos teákra. (Pedig inkább kávés vagyok.)

f.klarcsi said...

Deggendorf? Sose álltunk meg megnézni a belvárost, de az Duna hídja nagyon különleges.

Ajnocska.blogspot.com said...

Évek óta nem jártam blog környékén, a tiéd az egyetlen, amit felkeresek. Úgy olvasom majd tovább, mint egy könyvet. Köszönöm, hogy még mindig itt vagy!

márta said...

Nagyon köszönöm nektek, nagyon kedvesek vagytok :)