Thursday, January 30, 2025

Olvadás.

 
Egyszer csak megjelent a kis gardróbszobában, ahol éppen dolgoztam.
Pedig az ablakon át úgy láttam, néhány perce még az udvaron sietett át, mint akinek sürgős tennivalója van, a kerti ház irányába. 
Most itt áll. Lábbal tolja el ajtót, a kezei foglaltak. 
Úgy formál belőlük egy gyengéden összezárt fészket, mintha kisfiú lenne, aki madarat fogott, gyíkot, vagy egy ritka bogarat. 
Felszólít, hunyjam be a szemem, nyújtsam ki a kezem és találjam ki, mi az. 
Képtelen vagyok rendesen teljesíteni a feladatot. 
Nevetgélek, sikongatok, ki-kinyitom a szemem, miközben tenyeréből tenyerembe csúsztatja a kincset: 
egy darabka átlátszó jégcsaptöredéket. 
Ragyog, mint egy könnycsepp.
Mint a legtisztább gyémánt.
A szemem láttára lesz egyre kisebb, 
csöpögni kezd, vizes lesz tőle minden, 
friss és meglepő, 
és illanékony is, mint egy apró emlék.
Nem marad belőle más, 
csak néhány szó, amit, még mielőtt elfelejtem, 
feljegyzek egy, az asztalomon heverő papírdarabra.

Monday, January 27, 2025

Mivel telik egy-egy nap.

Este ruhástul alszok bele a fejfájásba. Másnap reggel a fél pohárnyi vízben feloldott aszpirin pezsgőtabletta utóízével a számban ébredek. Jó reggelt.
Beautózok a városba. A dombok árnyas részein még nem olvadt el a hó, de már érezni a tavasz illatát. Múlófélben a tél.
Az utak mentén választási plakátok. Békét, bizonságot, jólétet ígérnek. Jó nyugdíjat. Az egyik a mostaninál több tanárt és orvost is.
A morcos közlekedési lámpákat a falvakban ma sem tudtam felderíteni, lámpamosoly csak annak jár, aki szigorúan betartja a harminc kilométer per óra sebességet. A harmincegy nem elég.
A város szélén felére estek össze a kint felejtett, felfújható karácsonyi díszek a kaszinó előtt.
A döneres mellett elhaladva sült krumpli illata csap meg.
Nem tudom, csak én vagyok-e így vele, de esténként magam sem tudom, mivel telik egy-egy nap. Egy átlagos, a számítógép előtt töltött munkanap végén nem jut eszembe semmi emlékezetes. Ami tulajdonképpen jót jelent.
Egy befőttesüvegben, amelyben előtte olivabogyó volt, elkezdtem összegyűjteni ezeket a miniatür, kis cetlikre feljegyzett részleteket. 
Például, hogy milyen érzés, amikor elkezd legurulni az asztalról a féltve őrzött töltőtollam, és tudom, hiába kapok utána, mindenképpen le fog esni.
Vagy, milyen érzés, mikor egy-egy hosszú autósorban állok, s mikor zöldre vált a lámpa, mint egy kezdő sofőr, hirtelen nem tudok hegymenetnek elindulni, csak miután legalább egyszer lefullad az autó. 
Vagy, milyen érzés, amikor valami nagyon szépet szeretnék mondani, de hiába keresem a megfelelő szavakat.
Egy barátnőmnek türkizkék fonalból kötöttem furcsa őrzőangyalt, glóriával, szárnyakkal, a küszöbön álló műtétje alkalmából. Jogos vigasztalhatatlansága ellenére muszáj lesz majd legalább egyszer elnevetnie magát, remélem.
Hazaérve még ott vannak a mosogatókagylóban a reggel megbontott cicaeledeles zacskók, lefelé fordítva egy üres joghurtos pohárban, indulás előtt még gyorsan teleeresztettem vízzel. A teatojásban még a tegnap délutáni teafű.
A jelenlétemtől életre kel ez a kedves, nélkülem talán nem is, vagy nem így létező világ. 
A cicák kérik a vacsorát. A vízforralóban főni kezd a víz. Friss tea készül. A hűtőszekrényben levő maradékokból vacsora. 
Hála Istennek, ember vagyok, nem mobil közlekedési lámpa az utak szélén, tehát mosolyoghatok, akkor is, ha nem tökéletes az élet. Akkor is, ha aki szembejön velem, nem tart be minden egyes szabályt.
Rendszeresen élek a meggondoláshoz, a pontosításhoz való jogommal: 
nem szépet szeretnék írni, mondani, hanem azt, ami van. 
Az igazat, a tökéletlent, az emberit. 
Nem szépet. Hanem szépen.

Sunday, January 19, 2025

Az éneklésről.

A barátnőim többsége azt mondja - mikor szóba jön, hogy kórusban énekelek -, jó nekem, nekik már elment a hangjuk. Régen tudtak énekelni, de most már sajnos nem. 

A kórusunk tegnap egy koncerttel ünnepelte a húsz éves jubileumát. Én tíz évvel ezelőtt csatlakoztam, a tanárnőm hívására, akinél akkor másfél éven át zongorázni tanultam. Emlékszem, hiába bizonygattam neki, hogy nincs is jó hangom, azt válaszolta, csak próbáljam meg. Megpróbáltam. Azóta csak nyomós ok miatt hagyok ki egy-egy próbát. Soha nem éreztem úgy, hogy nekem ehhez már nincs kedvem.

Pontosan tudom, hogy halkszavúként nem elég erős a hangom például egy-egy szóló elénekléséhez. Tudom, nem vagyok különösebben tehetséges. De megtanultam nagyjából kottát olvasni, s ha megtanulom a szólamomat, azt akkor is szilárdan tudom tartani, ha mindenki mást énekel körülöttem. Én ezt a stabilitást tudom adni a kórusomnak, hogy a bizonytalanabb társaim bele tudnak "kapaszkodni", ha szükséges, a hangomba.
 
Azt hiszem, ezeknek a tíz éven át tartó rendszeres próbáknak köszönhetem, hogy nekem - eddig még - nem ment el a hangom. Egyáltalán, minden, ami őszintén örömet okoz, különösebb tehetség nélkül is azért létezik az életemben, mert legalább tíz, de inkább több éven át jól-rosszul, de rendszeresen művelem. Használatban tartom azt, ami van. Zongorázni például azért sem tudok, mert csak nagyon ritkán gyakorlom.

A tegnap este ünnep volt. 
Zsúfolásig megtelt a falu iskolájának az aulája. 
Messze nem volt elég a rendelkezésünkre álló szék. 
Az esetleges ráadásként készenlétben tartott három ének is elfogyott a végén. 
S én, mint mindig, amikor valami várva-várt, szép, izgalmas esemény elmúlik, nem tudtam aludni utána, az elmúlt éjszaka, jóformán semmit. 
Ennyi időre van szükségem, hogy megnyugodjon bennem a boldogság, a fáradtság, a csordultig telt és mindent odaadó szívek üressége. 
S egyfajta nehezen megmagyarázható szégyenkezés is van bennem mindig, 
mert valamiért nehéz elhinni, hogy része lehetek a világomnak, 
hogy másokkal együtt létrehozhatok valami fontosat és megismételhetetlent, 
hogy van hangom, 
és még nem ment el, 
s hogy az éneklésnek nincs köze a tehetséghez, 
a szeretethez van köze, hogy valaki szeressen énekelni,
s hogy amikor éneklek, felszabadult vagyok 
és boldog, igen.
 

Tuesday, January 14, 2025

Ünnep után.

Tegnap végül elpakoltam az ünnepet.

Minden évben nálunk világítanak legtovább az utcában a fényfűzérek, s a karácsonyfabontás minden januárban hajszálpontosan ugyanazon forgatókönyv mentén zajlik, mint egy-egy évvel azelőtt. Én már hatodika körül elengedném, de vannak nosztalgikus személyek is a világon, akik a végtelenségig ragaszkodnak, szerintem nem is ehhez, hanem en bloc, az összes régmúlt, soha vissza nem térő karácsonyhoz. Végül rendezünk egy búcsúestét, amikor még egyszer felkapcsoljuk az összes égősort, egyikünk - nem én - elzongorázza az összes eszünkbe jutó karácsonyi dalt, s akkor, de csakis akkor, elpakolhatom az ünnepet.

Másnap a karácsonyfával kezdem. Leszedem és elpakolom a díszeket, a dobozokat visszacipelem a padlásra. A csupasz fenyőfát kiteszem a balkonra. Az angyalgyűjteményemet már egy hete elcsomagoltam. Még egyszer végigjárom a helyiségeket, összegyűjtök mindent díszt, képeslapot, csillagot, kis betlehemet.

S akkor. Akkor meglátom, amit a nappali ablaka előtt álló fa eddig elrejtett: először a száraz orchideákat. Utána mindenütt a szomjazó szobanövényeket. Látom a poros ablaküvegeket és ágyterítőket. Minden egyes házimunka, aminek nekifogok, fraktálként ágazik tovább és tovább. Mind bosszúsabb leszek. Éhes vagyok. Sietek. A virágokat túllocsolom, több cserépalátétből is csorog, patakhálózatba szervezi önmagát a padlón a víz. Mikor lehajolok feltörölni, pont úgy nézek fel, hogy meglátom, ideje kicserélni a macskaalmot. Már majdnem végzek vele, mikor a túlságosan telegyömöszölt szemeteszsák feladja, vagy inkább felveszi a harcot, az utolsó pillanatban szakad szét, amikor már majdnem én győztem.

Mintha lelke lenne a tárgyaknak, úgy állnak ellen a szeretet nélkülni, türelmetlen bánásmódnak.

S itt. Itt, küszködésem mélypontján, a metsző hidegben, a balkonon állva, hirtelen kisüt a nap.
Néhány perc múlva eltűnik, de előtte még mesevilággá változtatja az utcát.
Láthatóvá teszi a szürkeségben észre sem vett csodát:
a fagyos levegő tele van apró, szinte egy helyben lebegő, vagy csak nagyon lassan aláhulló, nagyon apró hókristályokkal, egyszerre ragyognak fel a hirtelen megjelenő fényben.
 
Mintha valaki elhúzott volna egy függönyt, hogy megláthassam az összes láthatatlanul aláhulló percet az életemből, amiket úgy sajnálok hétköznapi dolgokra pazarolni, amiket úgy szeretnék felejthetetlenné tenni, legalább néhányat elkapni és a tenyerembe zárni.

A szemét közepén állva nézem az előadást.

Minden egyes hókristály fénylik. A legkisebb, a legjelentéktelenebb is.

Ragyogásuk kihívás elé állítja bennem a kétségbeesést.

Monday, January 13, 2025

Az egyik

legszebb karácsonyi ajándékom az az egyszerű 2025-ös tervező naptár volt, amit az egyik gyermekemtől kaptam. Még borítót is horgolt hozzá, melynek közepébe egy kis szívet tervezett.
Egyetlen hiányossága az volt, hogy fül híján - elvileg a rögzítéshez elég kellett volna legyen, ha a tervező négy sarka stabilan megáll a horgolás valamelyik hézagában - folyton lecsúszott róla a borító.
Még újév előtt, mikor karácsony után újból üres lett a ház, azzal töltöttem az egyik délelőttöt, hogy elrendeztem, berendeztem, használhatóvá tettem a szép ajándékomat. 
Először is fonalat kerestem és füleket is horgoltam a borítónak.
Utána beragasztottam a szépen, kézírással megírt karácsonyi üdvözlőszöveget, amit a lányom írt, a legelső oldalra.
Végül beírtam az akkor még csak a küszöbön álló év már ismert időpontjait.
És elhatároztam, a tőlem telhető legkreatívabb és legszínesebb módon fogom megtölteni a lapokat: az időpontokon és elvégzendő feladatokon kívűl nap végén, utólag azt is feljegyzem majd, ami ezeken túl történt velem. Az is lehet, ez lesz az egyik ajándékom jövő karácsonykor a lányomnak.
 
Még csak körülbelül két hét telt el a januárból, de az én tervező naptáram inkább art journalnak néz ki, mint kalendáriumnak. 
Kicsit úgy, ahogy az életemet szeretném élni: 
venni azt, amit ajándékba kaptam, 
megjavítani, ami nem működik, 
hozzám igazítani, 
majd minden napját a lehető legszebben megélni, 
a napok végén mindent megköszönni.

Tuesday, January 7, 2025

Az örömről.

Korán reggel van, már az íróasztal mellett ülök. Időnként kinézek az ablakon: ömlik az eső. Tökéletes időjárás egy íróasztal mellett töltendő naphoz.

Tegnap viszont munkaszüneti napunk volt, s a nap is sütött, bár időjárástól függetlenül már rég elhatároztuk, hogy még a tél folyamán felmászunk a bajor erdő hegyeinek legmagasabb, 1456 méteres csúcsára. Reggeli után elindultunk, s egy kora délutáni ebédre fel is értünk a menedékházhoz. Majd egy másik úton, meglehetősen nagy kerülővel vissza. Mivel minden nap próbálok hol többet, hol kevesebbet gyalogolni, edzett vagyok, ma alig érzek izomlázat. A legörömtelibb nap volt ebben az évben.

Az új év, az újrakezdés varázsa - nálam - újévi fogadalmak nélkül is még mindig tart. Olyan egészen apró, hétköznapi dolgokban is megnyilvánul, mint az étkezés, vagy a mozgás.

Az elmúlt években, mióta a gyerekek elköltöztek, többször is voltak olyan időszakaim, amikor alig vagy egyáltalán nem tudtam magam rávenni a főzésre. Nem volt hozzá kedvem. Talán mert enni sem nagyon volt kedvem, nem tudom. Ezért számomra nagy dolog, hogy újból elég rendszeresen főzök. Nem azért mert muszáj, hanem mert örömet okoz. 
Pontosan egy éve vagyok vegetáriánus, és míg az elején csak még nehezebbé tette az amúgy sem könnyű étkezéseimet, mind több receptet fedezek fel, próbálok ki. Sose szerettem bevásárolni, de mostanában alig várom. Nagyon szeretek elidőzni a zöldséges pultoknál, lenyűgöz a sokféle szín, íz, forma, lehetőség, néha még a számlát is öröm utólag átolvasni, például a legutóbbin ezek a tételek állnak: ananász, mandarin, banán, joghurt, paradicsom, rukkola, paprika, jégsaláta, alma, cukkini, hagyma, gomba. (A férjem számára kolbász és debreceni is.)

A mozgás pedig - már én is unom, hogy mindig ezt mondom, de az én koromban már - nem opcionális, hanem valóban, kötelező. Viszont nem szeretek futni, nem szeretek konditerembe járni, nem szeretem a csapatsportokat. Igazából csak gyalogolni és túrázni szeretek, tehát, ha azt a néhány tornagyakorlatot nem számolom, főleg gyaloglásból áll az én sportéletem.

Az elv, amit próbálok követni, nem új: az öröm elve az.
Az akaraterőm, kitartásom nagy kincs és megbízható erőforrás, amikor munkáról van szó vagy elhatározok valamit.
De főleg az ilyen fontos, sokszor elhanyagolt mindennapi dolgokban mégis az öröm és a szépség az, ami hosszú távon is hordoz, megtart.

Sunday, January 5, 2025

Amikor

néhány napja, a vadonatúj év második napjától érvénybe lépő internetszolgáltató váltás után hosszas és minden követ megmozgató próbálkozás után rájöttem, hogy a munkahelyem által biztosított wifi nyomtatót valamiért lehetetlen összekapcsolni az új rendszerrel, számomra is - főleg számomra! - meglepő átmeneti, indokolatlan, valószínűleg valamilyen mélyebb okból fakadó kétségbeesés fogott el.  
Hirtelen nem tudtam elképzelni, hogyan oldjam meg az itthoni munkát. 
Miközben tudtam, ez nevetséges. 
Csak egy nyomtató. Meg lehet javítani, lehet pótolni. 
És a kreativitással is nyugodtan számolhattam volna, ami mindig megsokszorozza önmagát, amikor a férjemmel összeülünk megoldani egy-egy problémát. 
Mert tegnap este végül tényleg megoldottuk, modern wifi eszköz ide vagy oda, végül egy huszonöt éves kábel segítségével, amivel összekapcsoltuk a laptopomat a nyomtatóval: lám, gyönyörűen működik. 
 
Az a néhány másodpercnyi idő, amikor valami elromlik, tönkremegy, nem úgy sikerül, rossz hírt kapok, s én még eldönthetem, hogyan reagálok: 
ez az én újévi feladatom. 
 
Hogy naponta és ahányszor csak szükség van rá, gondoljak rá, biztosítsam s ezzel megadjak magamnak egy-egy újabb esélyt arra, hogy változzak.
Hogy a fény felé forduljak.
A reményt válasszam. 
A lehetőségekre, a jóra, a szépre figyeljek.

Thursday, January 2, 2025

Hogyne hinnék a csodákban?

Tegnap láttam

három nyugodt, végtelen türelemmel álldogáló lovat, ebből kettő póni, egy hóborította réten, s közben 
- ellentétben némelyik emberrel, aki néha a lábát is lejárja, hogy ugyanezt elérje - 
semmit sem kellett tenniük azért, hogy 
mosolyt csaljanak az arra járók arcára,

és láttam

kis ágakat a hóban, vagy nem is ágak voltak talán? hanem inkább apró agancsok? egy mesebeli hószarvas fején? 
- szinte hallottam a kérdést, ahogy tovább akartam haladni, hogy 
akarok-e játszani, s először nem akartam, de utána 
mégis, mégis,

és láttam 

egy szélfútta, esőtől, hóvihartól, fagytól formált őszi falevelet, 
az arcomra emlékeztetett egy-egy kiadós sírás után, 
áttetsző szépsége megszűrte a fényt, ahogy óvatosan felemeltem, 
a tenyeremen vittem egy darabig, majd gyengéden elengedtem 
viharvert, reménykeltő történetét,

és láttam

egy hóangyalt, én magam készítettem azoknak, akik
 - bár egy jelöletlen ösvény melletti, egészen szerény hóangyalról van szó -, 
véletlenül ha mégis arra járnak, ki tudja, talán épp 
valamilyen mennyei jelre várnak,

és hallottam 

talpam alatt összetörő jégdarabok hangját, amikor 
ráléptem egy-egy befagyott tócsára, 
olyan szép hangja volt, olyan finom, olyan szinte vidám, mintha 
az elmúlt év beteljesületlen álmain lépkednék,

s hazaérkezve

a házunk felett egy rózsaszín felhőt láttam, 
s egyetlen pillanatra olyan szép, olyan ragyogó árnyalata volt, hogy 
alig hittem a szememnek.