Monday, September 30, 2024

Őszi koszorú.

Ma, kicsit később, mint terveztem, de elkészült a őszi ajtódísz. Hagyománya van. Azzal kezdődik, hogy egy hosszú séta keretében összegyűjtöm a hozzávalókat, előveszem és kivasalom a tavalyi szalagokat, feldíszítem a koszorút és felerősítem a bejárati ajtóra. Apróság, de mégis olyan kedves, olyan sokat jelent nekem. 

Azt figyeltem meg, hogy nagyon könnyű abbahagyni dolgokat. Megszakítani akárcsak egy ajtódísz elkészítéséhez fűződő hagyományt. Kilépni valahonnan, félbehagyni, nem folytatni valamit, ami valamikor fontos volt. Néha, persze, nagyon is érthető okok miatt.

Például, ha csak az elmúlt egy-két hetet nézem, csak a közvetlen környezetemben: az egyik kórustársam kilépett a kórusból, így közvetlenül az őszi fellépések előtt, mert már nem leli örömét a közös éneklésben. A könyvklubom egyik tagja, aki pedig még a múlt hónapban is lelkendezve nyilatkozott az éppen olvasott könyvről, írt nekem egy üzenetet, hogy szeretne tartani egy hosszabb szünetet, mert ha mélyen magába tekint, úgy érzi, már nem okoz örömet a közös olvasás. Az egyik munkatársam beadta a felmondását, mert olyan nagy változások vannak, lesznek a szakmánkban - hála többek között a mesterséges intelligenciának is -, hogy ő így ötven évesen már nem érez magában elég lendületet, hogy újratanuljon mindent.

Egyébként mindegyik említett kilépést, abbahagyást megértem. A legszebb, legfelemelőbb dolgokba is bele lehet fáradni. El-elfogy a kedv, a téma, az ihlet. S figyelve az ötven éveseket, akikhez nem is olyan sokára én magam is csatlakozni fogok, azt látom, hogy valóban választás előtt állunk: vagy megpróbáljuk megtanulni az új dolgokat, megpróbálunk gyorsabbá válni, tájékozódni, alkalmazkodni a változásokhoz, vagy lemaradunk. (A magam részéről én feltétlenül szeretnék megtanulni mindent, amire csak lehetőségem van.)

Minden ilyen történet kérdéssé válik, választ vár, tőlem is. 
Kérdésre viszontkérdéssel válaszolok:
azon gondolkodom, hogyan végezhetném még nagyon szeretettel és kreativitással a dolgokat, amiket már végzek? 
Hogyan végezhetném jobban a munkámat?
Hogyan írhatnám még szebben a blogot? 
Hogyan tehetném még kedvesebbé a családi estéket? 
Mit mondjak a könyvklub háziasszonyaként a többi, még meglévő tagoknak? 
Mindenhez tudok fűzni egy-egy apró változást, játékot, ötletet. 
S ez elég is, a legtöbbször. Mert szinte mindig akad valaki, aki észreveszi és értékeli. Majd hozzáfűzi a sajátját. 

Néha eljön az ideje a befejezéseknek. Néha ez a nehezebb út, néha ez a legkönnyebb. 

De itt és most hadd szóljon azoknak a legszebb biztatás, akik kitartanak. 
Akik még nem adják fel. 
Akiknek még van kedvük tanulni, énekelni, írni, olvasni, beszélgetni.

9 comments:

Katalin said...

Többször visszatérek elolvasni ezt a posztodat (napközben is gondolok rá, beszélgetek veled magamban) nagyon összetett és mély dologról írsz....szeretnék hozzászólni, de képtelen vagyok röviden...
Először is: csodaszép az ajtókoszorúd (és a fotóid) ♥
Aztán meg (nagyjából) olyasmiket gondolok, hogy én úgy érzem: az életünk egy folyamat, amiben nem abbahagyások vannak, hanem átcsoportosítások....(úgy érzem, ahogy hatások érnek bennünket, azokat feldolgozva átértékeljük a prioritásokat - akármeddig - és döntünk valami megoldásról : kimenekülésről, vagy magunk átformálásáról, vagy bármi)...Tény, hogy nem magányos szigetek vagyunk, és a döntéseinket a körülöttünk élők saját-magukra vonatkoztatva élik meg. Az átgondolt, fontos "abbahagyások"-at tisztelem, mert lelkiismeretes élettervezés részei, bár sokszor tapasztalom, hogy csak erőgyűjtésre van szükségük, és támogatásra ilyenkor...
és harmadsorban (de nem utolsó), hogy pontosan így jó a blogod, (és te is)♥

márta said...

Igen, ez tényleg így volt a könyvklubos társamnál, magamra vonatkoztattam, azt hittem, èn csináltam valamit rosszul, de aztán rájöttem, hogy nem...szerintem a többieknek is kellett volna szóljon, hiszen van egy közös whatsapp csoportunk...talán ez esett rosszul igazán.
Van, volt egy kolléganőm aki úgy ment el, hogy senkitől sem köszönt el...pedig azt hittem, jóban vagyunk.
Azt hiszem, nem is azért foglalkoztat ez a téma, mert rossz lenne, ha abbahagyunk vagy átcsoportosítunk valamit, én is sokszor megteszem, de valahogy nem túl szép módon történik, legalábbis én ezt tapasztalom. De mindenből lehet tanulni valamit, legalábbis én sokat tanulok ezekből.

Katalin said...

hát ez az pontosan, ...néha a szorongásaink miatt nem merjük felvállalni, vagy nem akarunk kérdezősködést, vagy egyszerűen nem bízunk annyira másokban, hogy elhiggyük, megértenék a problémánkat...annyi féle oka, lehet (néha egyszerűen a szociális (udvariassági) szabályokat is áthágjuk (észre sem véve), és inkább kiszaladunk(kimenekülünk) a szituból, mintsem csoportközépre állva bevállalnánk a kellemetlen pillanatokat

Anonymous said...

Akármiről írsz,annyira szépen tudod megfogalmazni. Olyan hálás vagyok ezért a blogért és Érted !🙏❤️ És igen ez a blog így van jól ahogy van !Köszönöm

Katalin said...

https://www.youtube.com/watch?v=bx9Q2Rpiho4

Kósa Márta said...

Katalin! Hiányzol.

Katalin said...

ma reggel az ágyban mélázva ébredés után (szokásom), eszembe jutott néhány konkrét ismerősöm, aki "szó nélkül" (váratlanul) lépett ki egy-egy nekem-fontos csoportból ... egyikük azt mondta, azért nem szólt, mert "nem akart veszekedést", vagy megbántani bárkit is. volt, aki úgy érezte nem akarta nagydobra verni, hogy kudarcot vall, vagy fél, hogy a továbbiakban csúfosan "leég", de egyvalakié még most is sajog: azt mondta"nem érzi, hogy bárkinek is hiányozna, nem olyan fontos ő, hogy észrevennék, ha már nem járna közénk" :( és az jutott eszembe, hogy én egészen mást gondoltam róluk, és magamról - meg a feladataimról - velük kapcsolatban)

Katalin said...

az én "abbahagyásaim" ... a blogom: mert légüres térbe kerültem, valódi párbeszédre vágytam, ...az egyik könyvtári könyvklub: mert többnyire nem a könyvekről volt szó (vagy nem irodalomról), ...levelező-kapcsolat: mert nem egy nyelven beszéltünk, és a folyamatos félreértés kilúgozott, ..., önkéntes munka: annyi sértést, piszkálást gáncsoskodás, irigységet nem kívántam elviselni, ....(továbbisvanmondjammég?)pedig volt/van/lesz kedvem tanulni, énekelni, írni, olvasni, beszélgetni.

Anonymous said...

Csodaszép❤️