Szerdánként megosztok egy listát arról, amit az elmúlt napokban láttam, ami tetszett, amit olvasok, amin gondolkodom. Ez lesz az én heti hirdetőtáblám. Mert azt vettem észre, még akkor is, amikor egyáltalán nem tudom éppen szeretni az életemet, mindig találok valamit, ami mégis tetszik. És ezek a dolgok érdemesek a megemlítésre.
- A kert. A kert olyan, mint egy végtelenbe nyúló nyári bál. Elnyíltak a pünkösdi rózsák, de közben kinyíltak a rózsák, mindenféle színben, árnyalatban és méretben. Mindegyik bokrot én ültettem s azóta is - mivel a füvet nem én nyírom s egyáltalán nem zavar egy kis egészséges rendetlenség -, alig csinálok valamit a kertben, egy kis gazolást és visszavágást leszámítva. Magától nő minden. Virágok, fák, fűszernövények. Minden nap végignézek mindent, szedek néhány szem málnát, cseresznyét, hozok be a vázába virágot és másnak is adok, csak úgy, mindenféle alkalom nélkül.
- Termoszkanna. Vettem mindkettőnknek egy-egy 1,2 literes termoszkannát és vigyázok rá, hogy ne fogyjon ki belőlük a víz. Teszek bele néhány szelet citromot is, mentalevelet a kertből, majd beteszem a hűtőszekrénybe éjszakára. Reggel viszem munkába, odateszem az asztalomra, viszem a fitneszstudióba, kóruspróbára. Újratöltöm, ha kell. Súlyra kicsit nehezebb, mint egy műanyag flakon, de hidegen tartja a vízet, bárhol is vagyok. Három termosznyi is elfogy egy-egy nap. Apróság, mindenki tudja, mindenki így csinálja, de nekem időnként újra és újra meg kell találnom a módját, hogy eleget igyak.
- Fehér ing. Szeretem a fehér ingeket. Szerintem az egyik legkülönlegesebb darab a ruhatárakban. Nekem kettő is van belőle. Mégis, alig használom, mert olyan ünnepélyes. Hol viseljem? Itthon? Mikor vásárolni megyek? Vagy dolgozni? Mindig az az érzésem, hogy túlöltözött vagyok. Úgy döntöttem, nem foglalkozok ezzel és elkezdtem viselni mindenütt. Szinte egyenruhává vált itthon a törtfehér muszlin rövidnadrágommal együtt. Hamar át lehet mosni, pillanatok alatt megszárad ebben a melegben és amit itthon viselek, azt nem is vasalom. Úgy döntöttem, ez így sikk. (Mikor valamelyik nap felhívott a lányom, amint megpillantott, azt mondta, úgy nézek ki, mint aki nyaral.)
- Vacsora. Nem emlékszem, írtam-e már erről az egyszerű receptről, vagy csak akartam. Egy üvegtál közepére teszek egy csomag feta sajtot. A tál többi részére paradicsomszeleteket aprítok. Majd az egészet fűszerezem sóval, borssal, zöldfűszerrel. Végül megszórom olivaolajjal, és addig sütöm a lerben, míg a sajt meg nem puhul. Közben sós vízben tésztát főzök be. A sajtot fakanállal szétnyomkodom, összekeverem a paradicsommal - kicsit szószszerű lesz -, és hozzáadom a főtt tésztát. Minden jól összekeverek. Annyira egyszerű és finom. Hidegen, melegen, azonnal, másnap, ülve, állva, otthon, munkában.
- Könyvek. Mióta végre újra felállítottam a függőágyat a balkonon, az estéket hosszas olvasással töltöm. Főleg hogy van nyakba akasztható lámpám is. Új könyveket régóta nem vettem, esetleg hangoskönyvet, mert a heti háromszor egy órás edzéseken könyveket hallgatok. De ott is szívesen a régieket is, akárhányadjára. Mikor előveszek egy-egy már elolvasott könyvet, kicsit önmagam régebbi verziójával is találkozom. Például Dosztojevszkij Félkegyelműje, amit németül olvastam: tele van kis cetlikkel és préselt virágszirmokkal. Olyan gyönyörű. "der Fürst behauptet, die Schönheit werde die Welt erlösen!" - olvasom az aláhúzott sorokat. A szépség menti meg a világot. A szépség több mint esztétika. Ezen gondolkodom. Dosztojevszkij nem tipikus, könnyed nyári olvasmány. A kérdések, amelyekkel foglalkozik, időtlenek. S legalább azokat a részeket, amelyeket megjelöltem, mindenképpen újraolvasom.
( A #mindenolyanszép rovatunk nyári, kánikulára hangolt verzióját olvashattuk; mindenki nagyon vigyázzon magára, élvezzük a nyarat!)


























































