Keveset és lassan olvasok ezekben a napokban, ámde mi haszna, ha aztán hosszasan írok róla!
Egyébként most éppen Henri J.M.Nouwen naplójáról, amit abban az - egy trappista kolostorban eltöltött - hét hónapban írt, amit imádsággal, munkával, magánnyal és elmélkedéssel szeretett volna eltölteni, telefon, látogatók és levelek nélkül.
(Hogy leveleket aztán mégis írt, az csak annak a jele, hogy ugyanolyan emberi volt ő is, mint a többség: szerette volna, - s ennek elismeréséhez azért kell egy kis alázat, - ha számon tartják, ha hiányzik, ha szeretik, még akkor is, ha valaki olyan látványosan vonul ki a világból, mint ő tette volt.
" ...ugyanolyan mértékben leszek csalódott, mint amennyire boldog vagyok, mikor postaládába dobom a leveleimet, - ha ehhez képest kevés válasz érkezik. Ilyenkor egyszerűen csak elfelejtettség- és elhagyatottság-érzéssé zsugorodnak bennem arra vonatkozó hősies erőfeszítéseim, miszerint nem fogok többé írni a barátaimnak.
Ilyesmik jártak az eszemben, mikor a Bernhard von Clairvaux és Wilhelm von St-Thierry közötti figyelemreméltó barátságról olvastam; mindketten nagyon érzékeny, de nagyon különböző karakterű emberek voltak. Wilhelm, egy bencéskolostor apátja, nagy csodálattal és szeretettel viseltetett Berhard irányában. Rengeteg levelet írt neki, de Bernhard nem válaszolt mindig olyan gyorsan, mint ahogy azt Wilhelm elvárta. Egyszer, sok válaszolatlan levél után, azt írta Wilhelm: "Plus amans, minus diligor" ("jobban szeretek, mint amennyire engem szeretnek"). Ezzel aztán sikerült elérnie, hogy Bernhard hosszú és szenvedélyes levélben válaszoljon:
" Csak akkor lehetsz a vendégem, ha figyelembe veszed, ki vagyok; annyiszor jöhetsz hozzám, ahányszor csak akarsz, feltéve ha megelégszel azzal, amilyen én vagyok és nem csak azzal, amilyennek szeretnéd, hogy legyek."
Ezzel a mondattal és még sok másikkal válaszolt Bernhard arra a szemrehányásra, miszerint az ő szeretete kevesebb lenne a Wilhelménél."
(Henri J.M.Nouwen, Ich hörte auf die Stille)
A levélírás művészet és fontos szolgálat, írja Nouwen, és nem hiszem, hogy csak az Új Testamentumban található hosszú levelekre gondolt. Bár
a múlt évi projektet sehogysem tudom megismételni, azért szeretnék - válasz és bármiféle hasonló elvárás igénye nélkül - néhány jóbarátnak igazi, postaládába puhán huppanó levelet küldeni a nyáron. Nem azért, mintha reménytelenül azt hinném, lassan eltűnik a világból ez a szép "művészet" és "szolgálat", de minek kockáztatni.
Mellesleg Thomas Mann, Tolsztoj és Simone de Beauvoir könyveket, ráadásul Meister Eckhart
Ewigkeit inmitten dieser Zeit c. meditációit hoztam haza a könyvtárból, mert annyi év után még mindig azt képzelem, lesz idő mindenre a röpke nyár alatt. Ezt az egy illúziót nem adom, ezt megtartom magamnak.